Zostań wolontariuszem

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy z Fundacją DZIKA KLINIKA!

Jeśli kochasz zwierzęta i chcesz nam pomagać ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZISIAJ!

Pożądany typ wolontariusza:

  • grafik komputerowy
  • informatyk
  • artysta rysownik
  • edukator przyrodnik
  • filmowiec
  • fotograf przyrody
  • kurier (z autem lub rowerem)
  • ornitolog, zoolog (również amatorsko interesujący się dzikimi zwierzętami)

POMAGAJ PTAKOM W OKOLICY SWOJEGO ZAMIESZKANIA LUB PRACY!

Codziennie odbieramy wiele telefonów z prośbą o poradę w sprawie znalezionych ptaków potrzebujących pomocy. W ciągu sezonu lęgowego ptaków takich telefonów/maili otrzymujemy ponad 1000! Jednak sama porada czasem nie wystarczy i potrzebny jest człowiek, który podjedzie na miejsce zdarzenia i pomoże – gdy spadnie gniazdo z jaskółkami, gdy spadnie gniazdo z pustułkami, gdy bocian zostanie wyrzucony z gniazda, gdy ktoś znajdzie podlota sowy, pisklę jerzyka, młode sikorki itp. Potrzebni są ludzie w terenie, którzy podjadą i pomogą w przymocowaniu nowego gniazda, odłożeniu młodych do gniazda, oglądną podlota, żeby upewnić się czy nie jest wychudzony lub ranny, upewnią się czy młode są doglądane przez rodziców i czy dorosłe podjęły karmienie itp.

Jeśli chcesz pomagać ptakom w swojej gminie/ mieście zgłoś się na adres: dzika.klinika@op.pl i napisz, które gminy chcesz mieć pod swoją opieką, podaj numer telefonu do siebie.

Warunek jest jeden – aby skutecznie pomagać ptakom – musisz znać się na ptakach przynajmniej w stopniu podstawowym, umieć rozpoznawać gatunki, odróżniać pisklęta od podlotów, znać zachowania ptaków ich podstawową biologię i ekologię. Oczywiście my będziemy służyć pomocą – wiedzą i doświadczeniem w każdym przypadku, ale nie jesteśmy w stanie być równocześnie w różnych miejscach w Małopolsce. Przydatna jest też ogólna wiedza zoologiczna, aby móc pomagać też ssakom – jeżom, wiewiórkom, nietoperzom lub innym grupom dzikich zwierząt (płazy, gady).

Razem możemy więcej, a satysfakcja z niesionej pomocy zwierzętom i również ludziom, którzy je znaleźli – jest ogromna :).

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZISIAJ!

Wolontariusze są potrzebni na terenie całego woj. małopolskiego oraz województw sąsiednich.